John Tattersall

Non-Executive Chairman

John joined the Board of UKAR in October 2010 and was appointed Chairman on 6 June 2016.  He was made a Lieutenant of the Royal Victorian Order in the Queen’s Birthday Honours List 2021 for services to the Court of the Royal Foundation of St Katharine.

John retired as a partner in PricewaterhouseCoopers LLP in 2009, where he had worked since 1975, latterly as leader of the firm’s Financial Services Regulatory Practice and a senior client relationship partner. He started his career in the financial services sector with Kleinwort Benson Limited in 1973. Until March 2019 he was Chairman of UBS Limited and had previously been Chairman of the Gibraltar Financial Services Commission and also Chairman of the Risk and Regulation Committee of the Financial Services Faculty of the Institute of Chartered Accountants in England and Wales. He was Chairman of B&B and NRAM from June 2016 until October 2021 where he chaired the Nomination Committee and Transaction Approvals Committee, and was a member of the Remuneration Committee. He is currently Chairman of the Oxford Diocesan Board of Finance and Retail Charity Bonds Plc and is a Non-Executive Director of UBS Business Solutions AG. He is also a non-stipendiary priest in the Church of England.  John served as a member of the Independent Commission on Equitable Life payments.

Sue Langley

Non-Executive Director

Sue joined the Board of UKAR in October 2010. She was awarded an OBE in the 2015 New Year Honours list for services to Women in Business.

Sue is Chair of Arthur J. Gallagher Holdings (UK) Limited, Lead NED for the Home Office and was previously CEO of UK Financial Services – Department of International Trade and a Trustee of Macmillan Cancer Support. Sue was a Non-Executive Director of B&B and NRAM until October 2021 where she chaired the Remuneration Committee and was a member of the Nomination Committee. Previous executive roles also include Director of Market Operations and a member of the Executive Team for Lloyd’s of London, Chair of Lloyd’s Japan and Director of Lloyd’s Asia, Chief Operating Officer and a member of the Executive Team of the Hiscox Group and Board member for Hiscox Syndicates and Hiscox Insurance. She joined Hiscox from PricewaterhouseCoopers where she was a Principal Consultant working with a range of FTSE companies.

Keith Morgan

Non-Executive Director

Keith joined the Board of UKAR in October 2010. He was awarded a CBE in the 2020 New Year Honours list for services to Small Business Finance.

Keith is a Trustee of the Design Council and was formerly CEO of the British Business Bank and a Director of British Business Bank plc. Keith was also a Director of UKFI, responsible for managing the Government’s shareholdings in UKAR, B&B and NRAM plc until August 2012, and was also a Non-Executive Director of B&B and NRAM until October 2021 where he was a member of the Audit & Risk, Remuneration and Transaction Approval Committees. Keith joined UKFI from Banco Santander where he was a Director of Sovereign Bancorp in the U.S.A. focusing on the integration of Sovereign into Santander. He was previously Director of Strategy & Planning at Abbey National, where he was a member of the Executive Committee and was also Chairman of Santander’s Asset Management and Credit Card businesses in the UK. Before joining Abbey in 2004, Keith spent 18 years at L.E.K. Consulting, where he was a partner specialising in financial services.

Holger Vieten

Non-Executive Director

Holger joined the Board of UKAR in July 2018 after being appointed by UKGI to manage HM Government’s shareholding in the Group. He was a Non-Executive Director of B&B and NRAM until October 2021 and a member of the Transaction Approvals Committee.

Holger joined UKGI in May 2018 and is Director of UKGI’s Financial Institutions Group. He has spent over 20 years advising UK and European financial institutions on a broad range of mergers and acquisitions, capital markets and restructuring transactions. Before joining UKGI, Holger was an investment banker at Moelis & Company for eight years and previously at Morgan Stanley, having started his career at Credit Suisse.

Cookie Settings